image1 image2 image3

Informacje Ogólne

 

Pamiętajmy o tym, że pierwsza wizyta u fryzjera powinna się odbyć między 3 a 4 miesiącem życia. Nie będzie jednak polegała ona na przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych, a raczej na zapoznaniu się szczeniaka z salonem , przyzwyczajeniu go do dźwięku maszynki i reszty oprzyrządowania. Pozwoli to na wypracowanie pozytywnych skojarzeń pieska z miejscem, który w przyszłości będzie odwiedzał. Systematyczne wizyty skracają czas zabiegów i poprawiają komfort okrywy włosowej.

 

Kiedy nowym członkiem rodziny jest szczeniak, dobrze jest zacząć przyzwyczajać go do różnego rodzaju zabiegów jak przeczesywanie włosów, czyszczenie oczu i uszu. Jeśli nasz piesek się buntuje, a jest to bardzo często, wtedy warto go czymś zachęcić do współpracy np: przysmakiem. Warto również zapoznać  szczeniaka w późniejszym etapie przyzwyczajania do odgłosu suszarki, dając mu  najpierw możliwość jej dokładnego obwąchania i „obejrzenia” ,by nie przestraszyć od razu jej dźwiękiem, gdyż psy poznają świat poprzez węch. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy oswajać swojego pupila z pielęgnacją tym mniejszym stresem będą dla niego wizyty u fryzjera.

 

Nasz pupil powinien odwiedzać fryzjera wtedy kiedy uznamy, że zaszła taka potrzeba. Powinniśmy pamiętać jednak o wygodzie pieska. Jeżeli zbyt długa sierść zaczyna mu przeszkadzać , zasłania oczy oraz robią się filce jest to oznaka, że powinien być ostrzyżony i wykapany. W obecnych czasach wiemy coraz więcej o pieskach o tym co jest dla nich dobre, dlatego przeświadczenie, że nasz pupil powinien być jak najrzadziej kąpany , powinniśmy dawno puścić w niepamięć. Obecnie na rynku mamy wiele kosmetyków, które pozwalają na częste kapanie naszego pieska. Niektóre pieski uwielbiają pluskać się w wodzie, inne unikają jej jak ognia. Mimo tego powinniśmy pamiętać, że kąpiel jest ważnym zabiegiem higienicznym, szczególnie w przypadku kiedy wskakuje nam w nocy do łóżka.

 

Zabiegiem upiększającym psa jest również czesanie. Pozwala ono pozbyć się wypadającej sierści. Przy okazji czesania kontroluje się skórę psa, czy nie jest skaleczona, odparzona, uczulona, czy nie znajdują się na niej jakieś powstałe brodawki, kleszcze lub pasożyty.

 

Czy watro samemu ostrzyc psa? Jeśli jesteś w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo podczas takiego zabiegu, możesz się tego podjąć. Musisz jednak pamiętać, że podczas takiego zabiegu bez użytku profesjonalnego sprzętu, bardzo łatwo skaleczyć psa pozostawiając w jego psychice długotrwały uraz. Profesjonalny groomem zrobi to na pewno sprawnie i bezpiecznie.

 

Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu wizyty. Prosimy o punktualne przybycie na wizytę, a w razie rezygnacji o powiadomienie tego faktu odwołaniem wizyty lub ustalenia innego dogodniejszego terminu. Prosimy o przyprowadzanie psów agresywnych w kagańcu.  Nie stosujemy, żadnych środków uspokajających . W przypadku zajścia takiej potrzeby korzystamy z usług weterynarii.

 

Każdy właściciel powinien  kontrolować stan gruczołów okołoodbytowych swojego psa. W przypadku kiedy są one przepełnione, pies odczuwa duży dyskomfort: - saneczkuje, wylizuje lub wygryza okolice odbytu, pojawia się też wtedy bardzo nieprzyjemny zapach w tych okolicach. Gruczoły okołoodbytowe są to przekształcone gruczoły łojowe występujące symetrycznie po obu stronach skórnej części odbytu. Rolą wydzieliny jest funkcja zapachowa w celu oznaczenia terytorium i jest inna u każdego psa.  Wydzielina stanowi również naturalny "smar" dla wydostającego się kału. Normalnie każdy pies oczyszcza swoje gruczoły w czasie oddawania stolca. Prawidłowa wydzielina ma konsystencję płynną,  jednolitą, jasną.  Bardzo często wydzielina jest jednak dość cuchnąca, zdarza się, że i jej konsystencja jest dość zwarta lub z grudkami zielona lub żółta. W takim przypadku nie może ona samoistnie wydostać się na zewnątrz i zalega, zwiększając ciśnienie wewnątrz gruczołu, co prowadzi do stanów zapalnych, a nawet wytworzenia się przetok. Aby temu zapobiec, należy regularnie badać stan napełnienia gruczołów i w razie potrzeby oczyszczać je u lekarza weterynarii lub profesjonalnego groomera. Sam zabieg najlepiej wykonywać podczas kąpieli psa, można wtedy od razu spłukać wydzielinę, co uchroni nas od brzydkiego zapachu, który dość długo się utrzymuje. Jeżeli nie chcecie państwo bawić się w oczyszczanie gruczołów sami, poproście o to waszego lekarza weterynarii lub groomera, którzy przy każdej  wizycie Państwa Pupili skontrolują stan gruczołów i w razie potrzeby fachowo je opróżnią.